Windows 10 jsou první rok od uvedení zdarma. Ve skutečnosti jde o veřejnou beta verzi testovanou na lidech. Pokud nepatříte mezi geeky, jejichž zálibou je odstraňování problémů a potřebujete v klidu pracovat, neskočte na sliby „bezproblémové aktualizace“ a neaktualizujte dříve než těsně před koncem nabídky zdarma v létě 2016. Pokud si již kupujete nový systém s Windows 10, správnou funkci ovladačů již měl otestovat výrobce a na této úrovni by zde problém být neměl.
Doporučená nastavení pro práci na Windows 10:
- Volby soukromí (privacy settings)
- Nastavení Windows update, zakázat automatickou aktualizaci ovladačů
- Nastavení Start menu a hlavního panelu
- Zapnutí ochrany systému pro systémový disk
- Vytvoření bodu obnovení
- Kontrola ovladačů ve správci zařízení
- Zakázat Javu v prohlížečích
- Zakázat zobrazování tipů (tips notifications) – velmi důležité z důvodů chyby, která způsobuje konstantní zátěž procesoru
- Vypnutí sdílení aktualizací
- Vypnutí aplikací na pozadí
- Vypnutí vyhledávání online
- Pokud nepotřebujete používat aplikace, je možné všechny odinstalovat pomocí Powershellu
Problém bývá s kompatibilitou ovladačů. Modré obrazovky smrti nejsou vzácností. Pokud nejdou ty od výrobce počítače ani ty z Windows update od Microsoftu, je třeba hledat i na stránkách výrobců konkrétních komponent. Jsou však také zařízení, jejichž upgrade je nedostupností ovladačů záměrně blokován, například netbooky Asus EEE. V žádném případě nedoporučuji využívat „utility“ třetích stran na automatickou aktualizaci ovladačů. Většinou jde o podvodný software, stejně jako různé „optimalizátory“. Mezi podvodné aplikace patří i některé z utilit pro údajné zabezpečení soukromí ve Windows 10. Vše potřebné lze nastavit i bez utilit a pokud se chcete vyhnout i telemetrii, pak stačí úprava hosts souboru.
Ovladače je třeba důkladně otestovat, např. audio pomocí DPC latency checkeru.
Nejnovější komentáře